امروز دوشنبه هجدهم اسفند 1399 خورشیدی   |   ورود به سایت
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف با اشاره به بهره‌مندی از تجربه تلفیق برگزاری مسابقات به صورت غیر حضوری و حضوری در ادوار بعد گفت: همانند اجرای غیر حضوری رقابت‌های کشوری، شاهد برپایی سی‌وهفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران در اسفندماه سال جاری خواهیم بود.
جمعه 21 آذر 1399    
بازدید: 407

به گزارش واحد رسانه‌ای مرکز امور قرآنی به نقل از خبرنگار ایکنا، مهدی قره‌شیخلو، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه امروز، ۲۱ آذرماه، در گفت‌وگوی زنده اخبار قرآنی گفت: امسال تقریباً تمام فعالیت‌های کشور تحت‌الشعاع کرونا قرار گرفت. در سازمان اوقاف، تلاشمان بر عدم وقفه در روند برپایی چهل‌وسومین دوره مسابقات سراسری قرآن بود. بنابر این مطابق با شرایط هر شهرستان و استان، مراحل شهرستانی و استانی رقابت‌ها، با توجه به میزان شیوع کرونا در آن منطقه، به صورت حضوری و غیر حضوری اجرا و تصمیم‌گیری درباره شرایط اجرا برعهده خود استان گذاشته شد.

قره‌شیخلو با اشاره به اینکه در زمان تصمیم‌گیری برای اجرای مرحله کشوری مسابقات، با موج سوم کرونا و روند صعودی مبتلایان روبه‌رو شدیم و مسابقات را کاملاً غیر حضوری (رقابت‌های بانوان به صورت ویدئوکنفرانسی و آقایان، ضبط اجرا در استودیوهای صداوسیمای مراکز استان‌ها) برگزار کردیم، افزود: برپایی به این شکل، تجربه جدیدی بود که معتقدم از این تجربه حتی در سال‌های بعد از کرونا نیز می‌توان استفاده کرد به گونه‌ای که شاهد تلفیقی از مسابقات حضوری و غیر حضوری باشیم.

صرفه‌جویی‌ها در دوره چهل‌وسوم

وی تصریح کرد: در این شیوه اجرا، صرفه‌جویی در هزینه‌ها در مسائلی چون اسکان، رفت و آمد، پذیرایی و ... انجام شد که این هزینه‌ها می‌تواند در سایر بخش‌ها کمک‌کننده باشد، اما از معایب این شیوه اجرا، می‌توان به عدم حضور جمعیت در سالن اشاره کرد، موضوعی که برای متسابقان بعضاً موجب قوت بود.

این قاری بین‌المللی درباره برگزاری سی‌وهفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن ایران که مقرر بود، فروردین‌ماه ۹۹ برگزار شود، افزود: مقرر شد تا این رویداد مهم جهانی نیز به همین شکل کشوری، در اسفندماه سال جاری و همزمان با ایام مبعث پیامبر اکرم(ص) برگزار شود. البته یک نکته مهم این است که منتخبان رشته‌های قرائت تحقیق، حفظ کل و ترتیل چهل و سومین دوره مسابقات کشوری، نماینده ایران در مسابقات بین‌المللی ۱۴۰۰ خواهند بود.

رئیس مرکز امور قرآنی اوقاف و امور خیریه درباره تدابیر اندیشیده شده برای تیم داوری مسابقات بین‌المللی گفت: تصمیم بر این است تا داوران در کشور خودشان امکان استماع تلاوت را داشته باشند، چنانکه در شبکه الکوثر نیز مسابقه‌ قرآن در ماه مبارک رمضان به این شکل برگزار می‌شود.

قره‌شیخلو درباره پوشش رسانه‌ای مسابقات کشوری، گفت: ضمن تشکر از معاونت امور استان‌های صدا و سیما، به جهت همکاری در سطح استان‌ها و شبکه قرآن و معارف سیما و رادیو قرآن به دلیل پخش مستقیم و اختصاص نزدیک به ۴۰ ساعت آنتن زنده، اما انتظار این است که در کنار این دو شبکه تخصصی، سایر شبکه‌ها سهم خود را به قرآن ادا می‌کردند. سایر شبکه‌ها می‌توانستند با استفاده از بسته‌های خبری یا مستندهای کوتاه به این رویداد بزرگ قرآنی بپردازند و از سویی چون اجراها از قبل ضبط شده بود و رقابت‌ها روزانه با تعدادی از استان‌ها پیگیری می‌شد، همین، سوژه خوبی برای پرداختن بود.

معدل سنی شرکت‌کنندگان زیر ۳۰ سال

عضو هیئت امنای سازمان دارالقرآن الکریم ادامه داد: معدل سنی شرکت‌کنندگان زیر ۳۰ سال بود که این نشان‌دهنده جذب جوانان به این عرصه است که می‌تواند برای سایر جوانان و نوجوانان کشور الگو باشند.

قره‌شیخلو با اشاره به اینکه پیش از هر اجرا، مشخصات قاریان، حافظان، مرتلان و دعاخوانان گفته می‌شد، اضافه کرد: این نشان داد که قرآنیان منحصر به رشته خاصی نیستند، بلکه در تمام رشته‌های تحصیلی و مشاغل مهم فعال هستند.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف در پاسخ به این سؤال که چه میزان مسابقات می‌تواند زمینه تلاوت همراه با تدبر را فراهم‌ کند، افزود: قطعاً مسابقه هدف نیست، بلکه وسیله تبلیغی و ترویجی برای جذب حداکثری مخاطب است. البته امسال یک کار ویژه داشتیم که بحث تسلط بر مفاهیم قرآن بود که به صحن مسابقات آمد به گونه‌ای که امسال از هر قاری و حافظ، سؤالات مفاهیمی نیز پرسیده شد.

به گزارش ایکنا، قره‌شیخلو به سطح بالای فنی مسابقات کشوری اشاره کرد و گفت: رقابت‌ها آنقدر نزدیک به هم است که امشب، به هنگام اعلام نتایج نهایی در مراسم اختتامیه خواهید دید، فاصله رتبه نخست با دوم و سوم ۱۰ درصد، ۱۵ درصد و ۲۰ درصد است. بنابر این اگر از این برنامه‌های قرآنی، پشتیبانی صورت گیرد، سازمان اوقاف، ظرفیت خوبی برای گسترش فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی دارد.

فراکسیون قرآن به وظایفش خوب عمل کند

وی در پاسخ به این سؤال که آیا نیازی به وجود فراکسیون اوقاف در کنار فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی است، افزود: اگر فراکسیون قرآن و عترت مجلس به وظیفه‌اش خوب عمل کند، نیاز به فراکسیون دیگری نداریم. البته نه تنها طرح‌های فرهنگی، بلکه سایر طرح‌های اقتصادی و اجتماعی و ... نیز باید پیوست قرآنی داشته باشد.

قره‌شیخلو در پایان به برگزاری مسابقه هر شب پرسش پیامکی ویژه مخاطبان و دریافت بیش از ۲۰ هزار پیامک طی این شش شب افزود: این نشان می‌دهد اگر سفره قرآن پهن شود، مردم استقبال می‌کنند. از دوستان قرآنی تقاضای کمک و مساعدت داریم تا دست به دست هم دهیم و فضای تبلیغی، ترویجی و آموزشی را ارتقا دهیم.

 
 
 
 
 
 
اخبار و اطلاع رسانی
مسابقه انتخاب قاری برتر+ کد تلاوت های روز اول
علاقه مندان جهت مشاهده و اعلام نظر برای شرکت در قرعه‌کشی مسابقه انتخاب قاری برتر به کانال ایتای مسابقات قرآن به آدرس mosabeghatequran@...
1399/12/17    
مسابقه پیامکی روز دوم مسابقات بین‌المللی قرآن
مسابقه پیامکی دومین روز مسابقات بین‌المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران، ویژه مخاطبان رادیویی و تلویزیونی اعلام شد.
1399/12/17    
رقابت‌های بخش بانوان مسابقات بین‌المللی قرآن برگزار شد
مرحله نهایی چهارمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم ویژه بانوان در رشته حفظ کل با پخش تلاوت‌های ضبط شده ۱۳ شرکت‌کننده از کشورهای...
1399/12/17    
rss آرشیو
مقالات ویژه
وقف، عاملی مهم در اقتصاد اسلام
در این نوشتار سعی شده که بیان شود که به نظر اسلام وقف یکی از عوامل بسیار مهم برای فقر زدائی در دین مقدس معرفی گردیده وحتی یکی از موارد...
بستر وقف در خانواده
وقف دارای تصمیماتی است از وقف به اولاد و بستگان گرفته تا وقف به فقرا و مساکین، امور خیریه، مسائل دینی، امور عام المنفعه، امور تعلیمی...
موقوفات اميرالمؤمنين علی علیه السلام
شايد بعضي افراد که پيرامون زندگي زاهدانه و کاملاً بدون تجمل حضرت اميرالمؤمنين علي عليه‏السلام گفته‏هايي مي‏شنوند يا نوشته‏هايي مي‏خوانند،...
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
نرم افزار اندروید ، رساله وقف
این نرم افزار که در گوشی های آندروید قابل استفاده می باشد شامل مطالبی چون احکام،استفتائات،گالری صوت و گالری تصاویر می باشد
نرم افزار آندروید وقف و حوزه های علمیه
این نرم افزار را مجتمع فرهنگی پژوهشی اوقاف تولید و منتشر ویژه همایش وقف و حوزه های علمیه تولید و منتشر می نماید
نرم افزار اندروید ، قانون اوقاف
این نرم افزار قابل استفاده بر روی تمامی گوشی های آیفون دارای قسمت هایی از قوانين،آيين نامه ها و مصوّبات،گالری صوت و گالری تصاویر
rss آرشیو
علما و مراجع