امروز شنبه بیست و هفنم مهر 1398 خورشیدی   |   ورود به سایت
همزمان با پنجم‌ ذی‌القعده همایش بزرگداشت امامزادگان در شهر سجاس و با حضور مدیرکل مدیریت عملکرد سازمان اوقاف و امور خیریه، اهالی این منطقه و مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان برگزار شد.
پنج شنبه 20 تیر 1398    
بازدید: 173
به گزارش واحد رسانه ای مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، مدیرکل مدیریت عملکرد سازمان اوقاف و امور خیریه در این همایش با اشاره به اینکه همایش بزرگداشت امامزادگان در سراسر کشور در حال برگزاری است، اظهار کرد: هدف از برگزاری این همایش شناساندن بهتر امامزادگان است.

حجت‌الاسلام شوذب شیری با بیان اینکه در استان زنجان ۱۳۲ بقعه متبرکه وجود دارد، افزود: در راستای شناساندن این اماکن تلاش خوبی در استان صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه دراستان زنجان گام‌های مطلوبی در امر احیا و توسعه موقوفات صورت گرفته است، اضافه کرد: در همین راستا استان زنجان یکی از استان‌های پاک در امر موقوفات محسوب می‌شود.

مدیرکل مدیریت عملکرد سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه امامزادگان شهدای زنده هستند که باید تکریم شوند، تصریح کرد: باید از ظرفیت بقاع متبرکه در راستای ترویج موضوعات فرهنگی استفاده کرد.

در ادامه نیز مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان نیز با اشاره به وجود ۱۳۲ بقعه متبرکه در استان زنجان اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که در استفاده از ظرفیت بقاع متبرکه به دنبال آن هستیم، تبدیل آنها به قطب فرهنگی است.

حجت‌الاسلام جعفر جنتی با اشاره به اینکه بقاع متبرکه می‌توانند در توسعه و ترویج فرهنگ وقف نقش مهمی ایفا کنند، اضافه کرد: استفاده از ظرفیت بقاع متبرکه می‌تواند در فراگیر شدن فرهنگ وقف موثر باشد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان با اشاره به حضور زائرانی از اقصی نقاط کشور در بقاع متبرکه افزود: باید برنامه‌ریزی شود که در زمان حضور زائران برنامه‌های غنی فرهنگی اجرایی شود.

وی تصریح کرد: بر همین اساس مبلغین و روحانیون حاضر در بقاع متبرکه می‌توانند از این فرصت استفاده کنند.

جنتی با بیان اینکه حضور امامزادگان در ایران با نگاه ترویج فرهنگ اسلامی و اهل بیت (ع) و آموزش معارف قرآنی و سبک زندگی اسلامی بوده است، افزود: باید از این ظرفیت فرهنگی در استان استفاده شود.

امام جمعه سجاس نیز ضمن تقدیر از برگزاری همایش تکریم از امامزادگان گفت: وجود ۱۳۲ بقعه متبرکه در استان یک برکت محسوب می‌شود.

حجت‌الاسلام احمد اصلانی با بیان اینکه با وجود امامزادگان و با استفاده از ظرفیت بقاع متبرکه حوزه علمیه شهر سجاس نیز فعال شده است، اظهار کرد: این امر به برکت وجود بقاع متبرکه حاصل شده است.

به گزارش روابط عمومی ، ۱۳۲ بقعه متبرکه در استان زنجان وجود دارد که از این امامزادگان ۱۲ امامزاده در شهرستان زنجان مدفون است.

از این تعداد ۶۲ امامزاده در شهرستان خدابنده، ۲۱ امامزاده در شهرستان ابهر، ۲۱ امامزاده در شهرستان طارم، دو امامزاده در شهرستان ماهنشان، هشت امامزاده در شهرستان سلطانیه و ۶ امامزاده در شهرستان ایجرود مدفون است.

همچنین به منظور بهسازی فضای آستان مقدس امامزادگان، بازسازی آستان ۴۷ بقعه در حال انجام است.

سجاس شهری است در استان زنجان است که در بخش سجاسرود شهرستان خدابنده واقع شده و بیش از ۲۵ هزار نفر جمعیت دارد.

امامزاده سید ابراهیم (ع) سجاس یکی از قطب‌های گردشگری مذهبی استان زنجان است، قرار گرفتن بقعه متبرکه امامزاده سید ابراهیم (ع) است، بقعه این امامزاده در سمت شمالى شهر سجاس قرار گرفته و به میمنت و قداست آن، اطراف بقعه را قبرستان وسیعى احاطه کرده است.

در قبرستان نزدیک امامزاده سید ابراهیم‌(ع) سنگ قبرهایی از دوره‌های مختلف تاریخی پیدا شده است که به احتمال قوی اصحاب حضرت نیز در همان قبرستان مدفون هستند.

از اسناد معتبر مربوط به این امامزاده بزرگوار کتاب سرالسلسه العلویه است که در آن به محل شهادت ایشان اشاره نشده است.
این بقعه متبرکه در سال ۱۳۷۲ هجری شمسی تجدید بنا شده و ارتفاع این بنای آجری در حدود پنج متر است که سقف آن با استفاده از تیرآهن و طاق ضربی پوشانده شده و در سال ۱۳۸۶ ضریح جدید امام زاده سیدابراهیم‌(ع) که هزینه ساخت آن توسط اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان خدابنده روی ضریح قدیمی نصب شد.
aaa
aaa
 
 
 
 
 
 
اخبار و اطلاع رسانی
برگزاری محفل انس با قرآن و عترت در موكب حضرت علی‌ بن ابیطالب(ع) اوقاف البرز
در ایام اربعین حسینی در کنار پذیرایی از زائران و عاشقان حسینی، مبلغین اقدام به برگزاری محافل انس با قرآن و عترت کرده و برای پاسخگویی...
1398/7/26    
پویش نذر حفظ سوره فجر؛ گام نخست در  ترویج سبک زندگی قرآنی
رئیس اداره امور قرآنی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی گفت: اولویت اول پویش نذر حفظ سوره فجر، تمرکز بر روی نهاد خانواده و...
1398/7/25    
آغاز پویش نذر حفظ سوره فجر از روز اربعین
رئیس اداره امور قرآنی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه فارس گفت: هم‌زمان با اربعین حسینی، پویش نذر حفظ سوره فجر آغاز می‌شود.
1398/7/24    
rss آرشیو
مقالات ویژه
وقف، عاملی مهم در اقتصاد اسلام
در این نوشتار سعی شده که بیان شود که به نظر اسلام وقف یکی از عوامل بسیار مهم برای فقر زدائی در دین مقدس معرفی گردیده وحتی یکی از موارد...
بستر وقف در خانواده
وقف دارای تصمیماتی است از وقف به اولاد و بستگان گرفته تا وقف به فقرا و مساکین، امور خیریه، مسائل دینی، امور عام المنفعه، امور تعلیمی...
موقوفات اميرالمؤمنين علی علیه السلام
شايد بعضي افراد که پيرامون زندگي زاهدانه و کاملاً بدون تجمل حضرت اميرالمؤمنين علي عليه‏السلام گفته‏هايي مي‏شنوند يا نوشته‏هايي مي‏خوانند،...
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
نرم افزار اندروید ، رساله وقف
این نرم افزار که در گوشی های آندروید قابل استفاده می باشد شامل مطالبی چون احکام،استفتائات،گالری صوت و گالری تصاویر می باشد
نرم افزار آندروید وقف و حوزه های علمیه
این نرم افزار را مجتمع فرهنگی پژوهشی اوقاف تولید و منتشر ویژه همایش وقف و حوزه های علمیه تولید و منتشر می نماید
نرم افزار اندروید ، قانون اوقاف
این نرم افزار قابل استفاده بر روی تمامی گوشی های آیفون دارای قسمت هایی از قوانين،آيين نامه ها و مصوّبات،گالری صوت و گالری تصاویر
rss آرشیو
علما و مراجع