امروز شنبه بیست و هفنم مهر 1398 خورشیدی   |   ورود به سایت
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف به دعوت رسمی سازمان دیانت کشور ترکیه، به این کشور سفر کرد و در یکی از مهمترین مسابقات قرآن جهان حضور یافت.
چهارشنبه 29 خرداد 1398    
بازدید: 213
به گزارش واحد رسانه ای مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، به نقل از خبرگزاری ایکنا، هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کشور ترکیه اواخر اردیبهشت‌ماه با حضور ۱۲۸ قاری و حافظ قرآن از بیش از ۶۰ کشور جهان در رشته‌های حفظ کل و قرائت از سوی سازمان دیانت ترکیه در استانبول آغاز شد و در روزهای آغازین خرداد نیز به کار خود پایان داد. مسابقاتی که در آن «مجتبی محمدبیگی» در رشته قرائت تحقیق و «سعید شاهرخی» در رشته حفظ کل قرآن به نمایندگی از کشورمان حضور یافتند که نتیجه این حضور فقط کسب یک رتبه چهارم در رشته قرائت بود.
براساس دعوت رسمی برگزارکنندگان مسابقات بین‌المللی قرآن ترکیه و سازمان دیانت این کشور، حجج اسلام سیدمصطفی حسینی، ‌رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه و سیدحسین نواب،‌ مدیر مدرسه اسلامی هنر به ترکیه سفر کردند تا از نزدیک در جریان این رویداد بین‌المللی قرار گیرند. 
مشروح گزارش سفر رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در ادامه آمده است؛

دیدار با سلیمان برک و حضور در زیتین‌بورنو
با ورود به فرودگاه استانبول و استقبال رایزن فرهنگی ایران از هیئت اعزامی به تاریخ پنجشنبه، ۲ خرداد، بازدید از مرکز فرهنگی ـ هنری «زیتین‌بورنو» و دیدار با آقای پروفسور «سلیمان برک» آغازگر این سفر شد. سلیمان برک  پیش از این از مهمانان همایش «پیشینه و مسائل نظری کتابت قرآن کریم» در ایران بودند و همدلی و همراهی بسیاری با هنر ایران دارند. دکتر برک، علاوه بر اینکه در مدرسه امام خطیب درس خوانده‌اند و استاد الهیات هستند، از نظر هنری نیز از کارشناسان صاحب‌نام خوشنویسی و مصحف‌نگاری در ترکیه محسوب می‌شوند و کتاب‌های متعددی در زمینه خوشنویسی عثمانی از ایشان به چاپ رسیده و در زمره برترین محققان خوشنویسی جهان اسلام قرار دارند.
مرکز زیتین‌بورنو یکی از بزرگترین و گسترده‌ترین فرهنگ‌سراهای استانبول و حتی می‌توان گفت ترکیه است که در قسمت اروپایی استانبول و در همسایگی باکرکوی استانبول قرار دارد. این مرکز برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری نظام‌مندی را اجرایی می‌کند. زیتین‌بورنو سال گذشته ششمین دوره مسابقات بین‌المللی در رشته‌های خوشنویسی، تذهیب، مینیاتور و ابر و بادسازی را برگزار کرد. وحدت رویه، برنامه‌ریزی صحیح و جوایز مناسب این جشنواره را در صدر نمونه‌های مشابه بین‌المللی خود قرار داده است.
در این دیدار پروفسور برک، آمادگی و علاقه‌مندی کامل مجموعه را برای انجام هرگونه همکاری دوجانبه در حوزه‌های فرهنگی - هنری مشترک اعلام کرد و اظهار داشت برای برگزاری نمایشگاه مشترک آثار قرآنی هنرمندان ایرانی و ترک که از اهداف مدرسه کتابت است، می‌تواند به عنوان رابط و مسئول جمع‌آوری آثار در ترکیه ایفای نقش کند. همچنین آخرین تألیف ایشان کتاب «مصطفی راقم» است که مراحل نهایی چاپ را می‌گذراند و مؤلف آماده همکاری برای ترجمه و چاپ آن در ایران است.
دانشگاهی منسوب به متدینین جامعه ترکیه
پروفسور خسرو صوباشی از مؤسسان دانشگاه سلطان محمد فاتح و رئیس دانشکده هنر این دانشگاه هستند. این دانشگاه با حمایت شخص «اردوغان» و منسوب به متدینین جامعه ترکیه است. ایشان در خوشنویسی شاگرد «حامد آیتاچ» از سرآمدان خوشنویسی ترکیه است. جایگاه صوباشی در حکومت ترکیه و سازمان «ارسیکا» کاملاً مستحکم است. وی از دوستان و افراد بسیار نزدیک اردوغان بوده و نفوذ بسیار گسترده‌ای در جامعه هنری و سیاسی ترکیه دارد. از سوی دیگر از هنرمندان جوان و نوپا و حتی هنرمندانی که از سایر کشورها به ترکیه می‌آیند بسیار حمایت می‌کند و به همین سبب اراده جدی برای کمک به راه‌اندازی مدرسه کتابت قرآن دارد.
در این دیدار ضمن تأکید بر لزوم همکاری‌های دوجانبه و بررسی سند همکاری مشترک، از آتلیه‌ها و مجموعه دانشکده بازدید شد. مقرر شد نمایشگاه خوشنویسی متشکل از ۱۰۰ اثر خوشنویسی قرآنی از خوشنویسان ایرانی و ترک در ماه رمضان آینده راه‌اندازی شود و این نمایشگاه در یک گالری درجه یک در تهران و یک گالری درجه یک در استانبول هر یک به مدت بیست روز به نمایش در آید. این نمایشگاه می‌تواند بابی برای ورود خوشنویسی ایرانی به فضای خوشنویسی ترکیه باشد و بتواند خوشنویسی ایرانی را به صورت جدی در مهد تمدن رقیب مطرح کند. در ضمن به احتمال زیاد بسیاری از گردشگران غربی نیز می‌توانند در استانبول به بازدید از آثار هنری خوشنویسان ایرانی بیایند. این نمایشگاه می‌تواند همکاری مشترکی میان سازمان اوقاف، سازمان فرهنگ و ارتباطات، دانشگاه سلطان محمد فاتح و مؤسسه یونس امره باشد. مراسم افطار به دعوت پروفسور صوباشی برپا شد. شرکت در مراسم احیا در کنسولگری ایران در استانبول از دیگر برنامه‌های این روز بود. 
راه‌اندازی مدرسه کتابت قرآن
طبق قرار قبلی به تاریخ جمعه ۳ خرداد با هماهنگی استاد «زکی الهاشمی»، حجت‌الاسلام والمسلمین نواب برای دیدار با دکتر «خالد ارن»(رئیس ارسیکا) در آن مجموعه حضور یافتند. در این دیدار کوتاه، گزارشی از تأسیس و عملکرد مدرسه کتابت قرآن به ایشان ارائه شد. در طول جلسه «سعید قاسم‌اُغلو» (معاون دکتر ارن و مسئول برگزاری مسابقات بین‌المللی خوشنویسی ارسیکا) هم به جمع پیوست. دکتر ارن در نهایت قول همکاری دادند. دکتر ارن از ایده راه‌اندازی مدرسه کتابت قرآن به گرمی استقبال کرد و به جایگاه بی‌بدیل خوشنویسان ایرانی در جهان اسلام اعتراف کرد او همکاری میان خوشنویسان ایرانی با دیگر خوشنویسان جهان اسلام را فرصتی مغتنم برای حل بخشی از مشکلات جهان اسلام دانست. بازدید از ارسیکا با بازدید از نمایشگاه آثار هنرمندان به پایان رسید.
ارسیکا، سازمان هنری سازمان کنفرانس اسلامی است که برگزاری بزرگترین مسابقه خوشنویسی جهان اسلام را برعهده دارد. ماه گذشته یازدهمین دوره این جشنواره بین‌المللی پایان پذیرفت. به صورت تقریبی هر دوره از مسابقه سه سال پس از دوره قبلی و در ۱۰ خط و با قوانین یکسان برگزار می‌شود. وحدت‌رویه، برنامه‌ریزی دقیق و ثابت و جوایز ارزشمند این مسابقه را به برترین مسابقه جهانی خوشنویسی تبدیل کرده است تا جایی که می‌توان عنوان کرد برندگان این مسابقه به برترین هنرمندان بین‌المللی تبدیل می‌شوند. این مسابقه تأثیر جدی بر مسیر خوشنویسی در جهان اسلام داشته تا جایی که این روزها در مسیر نستعلیق ایرانی نیز مشکلاتی ایجاد کرده نموده و سبب تغییر ذائقه ایرانیان در خط بومی ایرانی(نستعلیق) داشته است. از دید کاوشگران مسائل هنری تاکنون ارسیکا طبعی ضد شیعی و ضد ایرانی از خود بروز داده است؛ اما نشانه‌هایی از تغییر رویکردها در سایه تبادل فرهنگی این روزها مشاهده می‌شود.

برپایی مسابقات در مسجد
مسابقات قرآن در مسجد «چاملیجا» که یک مسجد جدید و عظیم است، برگزار شد و زمان حضور ما در مسجد مطلع شدیم که نماینده ایران در رشته قرائت توانسته است به مرحله نهایی راه یابد. بعد از ظهر با حضور در این مسجد به قرائت قاریان مرحله نهایی گوش دادیم؛ البته گرچه نماینده ایران به مقام اول تا سوم دست نیافت، ولی قرائت وی کاملاً ممتاز و برجسته بود.
تأکید بر تأسیس سازمان جهانی مسابقات قرآن
بعد از جلسه به دیدار جناب آقای «عثمان شاهین» رفتیم و با ایشان درباره مسابقات قرآن در جهان سخن گفتیم و در گفت‌وگویی ایشان هم بر نیاز به یک سازمان جهانی مانند فیفا به عنوان سازمان رگلاتوری و سازمان تنظیم مقررات مسابقات قرآن اذعان داشت. ایشان پیش از این در مسابقات ایران شرکت کرده است و از مسابقات ایران تجلیل کرد.
شنبه، چهار خرداد بازدید از نمایندگی استانبول جامعةالمصطفی(ص) العالمیه صورت گرفت. در ابتدای این دیدار جناب حجت‌الاسلام والمسلمین کاشانی گزارشی از فعالیت‌ها و آثار آموزشی و پژوهشی ارائه کردند و پیشنهادهای متفاوتی برای همکاری‌های قرآنی ارائه دادند. وی آموزش قرآن را بهترین راه ورود در میان علویان ترکیه دانست. پیشنهادهای ایشان و نحوه همکاری با جامعةالمصطفی در استانبول ارائه می‌شود.
بازدید از مسجد ایرانیان در والده‌خان استانبول و شرکت در نماز جماعت ظهر و عصر، بازدید از مجموعه گالری «طغری‌آرت» و دیدار با استاد زکی الهاشمی از دیگر برنامه‌های این روز بود. در این گالری ایشان به آموزش فعالیت‌های هنری خوشنویسی و تذهیب به هنرجویان اشتغال دارد و نیز کارگاه کاغذسازی سنتی دایر کرده است که می‌توان در هر دو حوزه همکاری خوبی را در بُعد آموزش و ملزومات با ایشان داشت.
استاد زکی الهاشمی خوشنویس درجه یک یمنی است که اردوغان به پاس ارزش آثار هنری او تابعیت ترکیه به او اعطا کرده است. زکی کاملاً دلداده ایران است و برای ورود نسخ ایرانی به عرصه جهانی می‌توان از ظرفیت ایشان بهره برد. زکی ارتباطات گسترده‌ای در جامعه خوشنویسان جهان اسلام دارد. 
شرکت در مراسم افطار، نماز جماعت و عزاداری در مسجد والده‌خان و شرکت در مراسم احیا و عزاداری در کنسولگری از برنامه‌های پایان این روز بود.
به تاریخ یکشنبه ۵ خرداد، شرکت در مراسم اختتامیه هفتمین دوره مسابقات حفظ و قرائت قرآن در مسجد چاملیجا با حضور آقای رجب طیب اردوغان، گفت‌وگو با پروفسور «ارباش» رئیس سازمان دیانت کشور ترکیه و جلسه جمع‌بندی با حضور جناب آقای مقتدری نماینده فرهنگی ایران در استانبول برگزار شد.
aaa
aaa
aaa
 
 
 
 
 
 
اخبار و اطلاع رسانی
برگزاری محفل انس با قرآن و عترت در موكب حضرت علی‌ بن ابیطالب(ع) اوقاف البرز
در ایام اربعین حسینی در کنار پذیرایی از زائران و عاشقان حسینی، مبلغین اقدام به برگزاری محافل انس با قرآن و عترت کرده و برای پاسخگویی...
1398/7/26    
پویش نذر حفظ سوره فجر؛ گام نخست در  ترویج سبک زندگی قرآنی
رئیس اداره امور قرآنی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی گفت: اولویت اول پویش نذر حفظ سوره فجر، تمرکز بر روی نهاد خانواده و...
1398/7/25    
آغاز پویش نذر حفظ سوره فجر از روز اربعین
رئیس اداره امور قرآنی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه فارس گفت: هم‌زمان با اربعین حسینی، پویش نذر حفظ سوره فجر آغاز می‌شود.
1398/7/24    
rss آرشیو
مقالات ویژه
وقف، عاملی مهم در اقتصاد اسلام
در این نوشتار سعی شده که بیان شود که به نظر اسلام وقف یکی از عوامل بسیار مهم برای فقر زدائی در دین مقدس معرفی گردیده وحتی یکی از موارد...
بستر وقف در خانواده
وقف دارای تصمیماتی است از وقف به اولاد و بستگان گرفته تا وقف به فقرا و مساکین، امور خیریه، مسائل دینی، امور عام المنفعه، امور تعلیمی...
موقوفات اميرالمؤمنين علی علیه السلام
شايد بعضي افراد که پيرامون زندگي زاهدانه و کاملاً بدون تجمل حضرت اميرالمؤمنين علي عليه‏السلام گفته‏هايي مي‏شنوند يا نوشته‏هايي مي‏خوانند،...
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
نرم افزار اندروید ، رساله وقف
این نرم افزار که در گوشی های آندروید قابل استفاده می باشد شامل مطالبی چون احکام،استفتائات،گالری صوت و گالری تصاویر می باشد
نرم افزار آندروید وقف و حوزه های علمیه
این نرم افزار را مجتمع فرهنگی پژوهشی اوقاف تولید و منتشر ویژه همایش وقف و حوزه های علمیه تولید و منتشر می نماید
نرم افزار اندروید ، قانون اوقاف
این نرم افزار قابل استفاده بر روی تمامی گوشی های آیفون دارای قسمت هایی از قوانين،آيين نامه ها و مصوّبات،گالری صوت و گالری تصاویر
rss آرشیو
علما و مراجع